Joi, 29 Februarie 2024


+40 244 522 445
+40 244 522 446
ca-ploiesti@just.ro
ca-ploiesti-info@just.ro

Organizarea Curții de Apel Ploiești

Conducere

Președinte: Judecător - Paul Mihail FRĂȚILESCU
Vicepreședinte: Judecător - Ionel Stănescu
Vicepreședinte: Judecător - Cristina GEORGESCU
Manager economic: Carmen SUCIU
Prim-grefier: Mihaela CÎRSTOCEA

Structura organizatorică

Colegiul de conducere

Președinte:
Judecător - Paul Mihail FRĂȚILESCU
Membrii:
Judecător - Cristina GEORGESCU - Vicepreședinte
Judecător - Ionel STĂNESCU - Vicepreședinte
Judecător - Cristiana ENACHE - Președinte Secția I Civilă
Judecător - Mihaela Christiana Fraga RUȘAN - Preșendinte Secția a II-a Civilă
Judecător - Maria STOICESCU - Președinte Secția de Contencios Administrativ și Fiscal
Judecător - Cristina RADU - Președinte Secția Penală
Judecător - Cristina Ioana DRAGOMIR GĂLAN - membru ales
Judecător - Marina Simona DUVALMĂ - membru ales

Biroul de informare și relații publice

Judecător delegat:
Judecător - Alina PAVEL-ANTON
Consilier:
Georgiana PETRIȘOR
Grefier înlocuitor:
Ioana DUMITRU (consilier juridic)
Purtător de cuvânt:
Judecător - Alina PAVEL-ANTON
Purtător de cuvânt înlocuitor:
Judecător - Camelia CAZACU

Secția I Civilă

Președinte secție:
Judecător - Cristiana ENACHE
Judecători:
Judecător - Adriana BURLACU (delegată la Tribunalul Buzău)
Judecător - Adrian Dragoș IORGA
Judecător - Alexandra ION
Judecător - Alina PAVEL-ANTON
Judecător - Bianca DINU (începând cu 01 aprilie 2024)
Judecător - Daniel Manole GURIȚĂ
Judecător - Dănuț Cristian BĂLAN
Judecător - Doina ȘTEFAN
Judecător - Gabriela NICULA
Judecător - Izabela Veronica STĂNESCU
Judecător - Marina Simona DUVALMĂ
Judecător - Maria GOGAN
Judecător - Marian Robert MARIN
Judecător - Mihail RADU (începând cu 01 mai 2024)
Judecător - Monica TRACHE
Judecător - Nicu TUDOR
Judecător - Adrian MORAR
Grefier șef secție:
Nicoleta MIHALACHE
Grefieri:
Alice BURCIU
Cornelia CERNAT
Cristina CONSTANTINESCU
Daniela VASILE (înlocuitor grefier șef secție [1])
Aniela FLOREA (grefier delegat cu efectuarea lucrărilor de executări civile)
Adriana MATACHE (înlocuitor prim-grefier)
Cristina CORCODEL
Cristina OLTEANU
Sabina IONIȚĂ
Georgiana ION
Ioana Nicoleta CARDAȘOL
Luminiţa NIŢĂ (delegat Legea 677/2001)
Liliana STAN
Marioara DRUGĂ (înlocuitor grefier șef secție [2])

Secția a II-a Civilă

Președinte secție:
Judecător - Mihaela Christiana Fraga RUȘAN
Judecători:
Judecător - Adriana NICOLAE
Judecător - Alina MITROI
Judecător - Iana MARIUS
Judecător - Ionel STĂNESCU
Judecător - Iuliana CÂMPEANU
Judecător - Magdalena Adriana BOGHICI
Judecător - Paul PRICOPE
Grefier șef secție:
Ioana MOCANU
Grefieri:
Ana ILIE
Anca Madeline ȘUMOVSCHI (îndeplinește și atribuții de grefier delegat cu efectuarea lucrărilor de executări civile)
Diana BĂNESCU (concediu creștere copil)
Mihaela BUCUR (înlocuitor grefier șef secție [2])
Mihaela Victoria MANEA (înlocuitor grefier șef secție [1])
Mariana IONESCU
Steluța FLOREA

Secția de Contencios Administrativ și Fiscal

Președinte secție:
Judecător - Maria STOICESCU
Judecători:
Judecător - Alexandru VASILE
Judecător - Geanina FIRICEANU
Judecător - Ileana IVĂNESCU
Judecător - Ioana Cristina GALAN DRAGOMIR
Judecător - Irina CIOPONEA
Judecător - Liliana Aida STAN
Judecător - Marius GHINCEA
Judecător - Mihaela Luminița ENESCU
Judecător - Mihai Cătălin CONSTANTIN
Judecător - Mirela MALIȚA
Judecător - Monica DANCIU
Grefier șef secție:
Nora ZAFIU
Grefieri:
Alexandra GHEORGHE - Concediu îngrijire copil
Mirela COSTACHE (înlocuitor grefier șef secție [2])
Diana BĂCANU
Georgiana ENE
Nicoleta GAL-CURELEA
Georgeta ILIE
Diana Maria TĂNASIE
Maria ŞERBAN
Narciza TRANDABURU
Florica Mihaela COSTEA (înlocuitor grefier șef secție [1])

Secția Penală și pentru cauze cu minori și de familie

Președinte secție:
Judecător - Cristina RADU
Judecători:
Judecător - Anca BARBU
Judecător - Camelia CAZACU
Judecător - Carmen PRICOPE
Judecător - Constantin NIŢĂ
Judecător - Cristina GEORGESCU
Judecător - Eugenia VOINEAG
Judecător - Florentin Silviu GRĂDINĂ
Judecător - Georgiana IORGUȚĂ
Judecător - Ioana CÎRSTEA
Judecător - Lavinia APOSTU
Judecător - Mihaela DIACONESCU
Judecător - Paul MIhai FRĂŢILESCU
Judecător - Sebastian OLTEANU
Judecător - Silvia Monica OWRANG
Grefier șef secție:
Georgeta DIMA
Grefieri:
Adrian STANCIU
Aurelia MÂNĂREAN JUGĂNARU
Aurelian ȘERBĂNICĂ
Daniela CRISTE
Delia POPA
Dorina DIACONU
Elena LĂTĂREŢU
Elena VLAICU
Ionela POPESCU (înlocuitor grefier șef secție [2])
Liana DRAGU
Maria TUDOSE
Mirela PETRE
Monica MARIN (înlocuitor grefier şef secţie [1])
Raluca BEJAN
Rodica CONSTANTIN
Violeta RADU
Compartiment executări penale:
Claudia MANOLICĂ
Alexandru BUCUR

Arhivă - Registratură

Grefier arhivar șef:
Niculina SAMOILĂ
Arhivă:
Cristina GÎNGAVU - grefier arhivar (delegată de la Jud. Campina)
Andreea GEORGESCU - grefier arhivar (delegată de la Jud. Buzău))
Petruţa GAVRILIU
Adriana MANOLACHE - grefier arhivar Secţia de contencios administrativ şi fiscal
Răzvan Barbu - grefier arhivar (delegat la Jud. Buzău))
Adina Cursaru - Concediu îngrijire copil
Cristina SMĂRĂNDOIU - grefier arhivar Secţia penală
Cosmin CONSTANTIN - grefier arhivar (delegat de la Tb. Prahova)
Gabriela VITREGU - aprod
Registratură:
Roxana CIREŞNEA - registratura generală (dosare), Secţia a II-a Civilă
Angela ȚUȚU - Secţia penală
Dorina DUMITRESCU - scanare dosare şi documente
Marilena PEPTĂNARU - borderouri, citaţii şi comunicări
Marilena GHIȚĂ - Secţia penală
Jeni Pârcălăbescu - scanare şi arhivare electroniă

Personal care îndeplinește alte atribuții

Grefieri statisticieni:
Adrian VASILESCU
Elena COSTACHE
Șoferi:
Florin IONESCU
Viorel DRĂGHICIU
Bogdan Andrei VASILE
Sorin MIHAI

Compartiment Informatică Juridică

Specialist IT Șef:
Ing. Ion IAMBU
Specialiști IT:
Ing. Bogdan Florin DOBROGEANU
Ing. Gabriel PAVEL ANTON

Compartiment Documentare și Bibliotecă

Documentarist:
Elena COSTACHE

Departament Economico-Financiar și Administrativ

Manager economic:
Economist - Carmen SUCIU (delegat)
Compartimentul financiar:
Expert - Antoneta BUCUR
Expert - Adela DOBRE
Expert - Nicoleta IANCU
Inginer - Laurențiu CORNEA
Consilier resurse umane - Monica NEHOIANU
Administrator - Andrei Eusebiu BARBU
Muncitor telefonist - Mariana IONESCU
Muncitor - Dumitru MIHAI

Audit public intern

Auditor:
Nicoleta TRIFU

Psiholog

Psiholog:
Mihaela Camelia IRIMIA

Consilier Juridic

Consilier juridic:
Ioana DUMITRU

Experți Juriști

Experți juriști:
Alina Mirela Ichim (secția Civilă I)
Alina Voinea (secția Civilă II)
Ioana Irina Păcuraru (secția Contencios Administrativ și Fiscal)
Bianca Andreea Cristea (secția Penală)
Elena Florentina Ciogolea (detașată la Tribunalul Buzău)
Denisa Florentina Petrache (detașată la Tribunalul Buzău)
Miruna Teodora Stoian (detașată la Tribunalul Prahova)
Florin Pîslaru (detașată la Tribunalul Prahova)